İMPLANT

İMPLANT

İMPLANT NEDİR?

İMPLANTLAR GEREK TEK DİŞ EKSİKLİKLERİ GEREKSE TOTAL DİŞSİZLİK DURUMLARINDA KAYBOLAN ESTETİK VE FONKSİYONUN TEKRAR TEMİN EDİLMESİ AMAÇLI ÇENE KEMİĞİ İÇERİSİNE UYGULANAN TİTANYUM SUNİ DİŞ KÖKLERİDİR.

implant_tolga

HER HASTAYA İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?

SİSTEMİK BAZI HASTALIKLAR İMPLANT UYGULANMASI İÇİN KONTRAENDİKE DİR. HERHANGİ BİR YAŞ SINIRLAMASI OLMAMAKLA BİRLİKTE KEMİK GELİŞİMİNİ TAMAMLAMAMIŞ HASTALAR  HARİCİNDE  HER HASTAYA UYGULANABİLİR.

İMPLANT UYGULAMALARINDA EN ÖNEMLİ ETKEN İMPLANTIN YERLEŞTİRİLECEĞİ KEMİK DOKUSUNUN BOYUTLARI (GENİŞLİK VE YÜKSEKLİK) VE KEMİK KALİTESİDİR. ÇEŞİTLİ ÇAPLARDA VE BOYLARDA ÜRETİLEN İMPLANTLAR HEMEN HER BÖLGEYE UYGULANABİLMEKTEDİR. VE HATTA YETERSİZ KEMİK DOKUSU DURUMLARINDA İLERİ CERRAHİ TEKNİKLERİ KULLANILARAK DİĞER BÖLGELERDEN KEMİK DOKUSU ALINIP KEMİK BOYUTLARI İSTENİLEN SEVİYEYE ÇEKİLEBİLMEKTEDİR.

implant_tolga_1

KİMLERE İMPLANT UYGULANAMAZ?

-KONTROL ALTINDA OLMAYAN ŞEKER HASTALARI
-KAN PIHTILAŞMA PROBLEMİ OLANLAR
-UZUN YILLAR KORTİZON KULLANANLAR VE HALEN KULLANMAKTA OLANLAR İMPLANT UYGULAMALARI İÇİN RİSKLİ GRUBA GİREN HASTALARDIR. BU HASTALARA İMPLANT UYGULAMALARI YAPILAMAZ.

İMPLANT VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLİR Mİ?

KULLANILAN TİTANYUM İMPLANTLARIN, MALZEMENİN ÖZELLİĞİNDEN ÖTÜRÜ DOKU DOSTU BİR YAPISI OLDUĞUNDAN ÖTÜRÜ VÜCUDUN REDDETMESİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

İMPLANTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

İMPLANT UYGULAMALARI;

-DİŞ EKSİKLİKLERİNDE KLASİK KÖPRÜ UYGULAMALARINDAKİ DİŞ KESİMLERİNİ ORTADAN KALDIRMAKTADIR.
-BAŞARI ORANI %95 SEVİYELERİNDE OLUP KLASİK TEDAVİLERE GÖRE YÜKSEK BİR ORANDIR.
-DİŞ KAYBI SONUCU MEYDANA GELEN KEMİK ERİMESİNİN DURDURULMASIN SAĞLAR.
-KAYBEDİLEN FONKSİYON VE ESTETİĞİN GERİ KAZANILMASI İLE ÖZGÜVEN ARTIŞI VE DAHA MUTLU BİR SOSYAL YAŞAM SAĞLAR.
-DAHA ESTETİK BİR GÖRÜNÜM SAĞLAR.

İMPLANT YAPTIRMAK AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

İMPLANTLAR  LOKAL  ANESTEZİ ALTINDA AĞRISIZ BİR ŞEKİLDE UYGULANABİLMEKTEDİR. UYGULAMA TEKNİĞİ VE İMPLANT SAYISINA BAĞLI OLARAK İLK 24 SAAT BASİT BİR DİŞ ÇEKİMİ KADAR AĞRI VE ŞİŞLİK OLABİLMEKTE VE BİR ANALJEZİK TAKVİYESİ GEREKEBİLMEKTEDİR.

İMPLANTLAR ÖMÜR BOYU KULLANILABİLİR Mİ?

İLK İMPLANT HASTALARI 30 YILI AŞKIN SÜREDİR İMPLANTLARI KULLANMAKTADIR. BU SÜRE HASTANIN GENEL SAĞLIK DURUMU , İMPLANTIN BAKIMI VE TEMİZLİĞİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞEBİLMEKTEDİR. ANCAK TIBBİ MÜDAHELELERDE GENEL PRENSİP OLARAK ÖMÜR BOYU GARANTİ HİÇBİR ZAMAN VERİLEMEMEKTEDİR.

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT UYGULANIR?

GENEL OLARAK İMPLANT UYGLAMLARINI ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ;


-TEK DİŞ EKSİKLİĞİNDE :  EKSİK DİŞİN BİR ÖN VE BİR ARKASINDAKİ DİŞLERİN KESİLİP KÖPRÜ PROTEZİNE GEREK KALMADAN RESTORE EDİLMESİNİ SAĞLAR.


-BİRDEN FAZLA ARKA DİŞİN EKSİKLİĞİNDE :  ARKA BÖLGEDE ÇOK SAYIDA DİŞİN EKSİKLİĞİNDE KULLANILAN HAREKETLİ PROTEZLERİN (TAKIP ÇIKARTILAN PROTEZ) KULLANILMASINA GEREK KALMADAN SABİT TEDAVİLER YAPILMASINI SAĞLAR.


-TÜM DİŞLERİN EKSİKLİĞİNDE : ALT ÜST TOTAL PROTEZ (DAMAK) YERİNE DAHA KULLANIŞLI VE ESTETİK SABİT PROTEZLERİN YAPILABİLMESİNİ SAĞLAR.


İMPLANT UYGULAMA SAFHALARI NELERDİR?

sema

DİŞETİ AÇILARAK KEMİĞE ULAŞILIR.
KEMİK İÇİNDE İMPLANT YUVASI HAZIRLANIR.
HAZIRLANAN YUVAYA İMPLANT YERLEŞTİRİLİR.
DİŞETİ DİKİLİR VE İYİLEŞMEYE SÜRECİNE  BIRAKILIR.(
6-8 Hafta)
PROTEZ DAYANAKLARI İMPLANT ÜZERİNE YERLEŞTİRİLİR.
DAYANAK ÜZERİNE YAPILAN PROTEZLER BAĞLANIR?
PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?

İMPLANT UYGULAMALARI BİR DİZİ KARMAŞIK VE UZUN SÜRELİ İŞLEMLERİN SONUCUNDA TAMAMLANIR. KULLANILAN MALZEMELERİN YÜKSEK TEKNOLOJİ VE ÜRÜNÜ VE PAHALIOLMASI TEDAVİ MALİYETİNİ ARTTIRMAKTADIR. BU YÜZDEN RUTİN UYGULANAN TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN DAHA PAHALI BİR TEDAVİDİR. ANCAK SONUCUNDA ELDE EDİLEN BAŞARI VE HASTA MEMNUNİYETİ GEREK KULLANIM RAHATLIĞI GEREKSE  KULLANIM SÜRESİ AÇISINDAN YAPILAN MASRAFA DEĞMEKTEDİR.